1996 DGA Daytime, Commercial and Children's Nominees

DGA Awards

February 6, 1997

DGA AWARD NOMINEES FOR 1996 BEST DIRECTOR FOR DAYTIME SERIALS, COMMERCIALS AND CHILDREN’S PROGRAMMING CATEGORIES

DGA President Gene Reynolds and Awards Committee Chairman Howard Storm today announced the nominees for outstanding directorial achievement in 1996 for the Daytime Serials, Commercials and Children’s Programming Categories. The winners will be announced on March 8 at the 49th Annual DGA Awards banquet at the Century Plaza Hotel in Los Angeles and at the Sheraton in New York.

The daytime seriels nominees are:

Bruce S. Barry
Guiding Light (#12451)
P&G Productions, CBS
Associate Directors: Matt Lagel, John O’Connel, Karen Wilkens
Stage Managers: Locke Wallace, Ann Vettel, Adam Reist
Production Associates: Rosemary Mooy, Ilene Frankel

Kathryn Foster & Mike Denney
The Young & The Restless (#5875)
Columbia Tri Star TV, CBS
Associate Directors: Robbin Phillips, Sally McDonald, Betty Rothenberg, Dan Brumett
Stage Managers: Don Jacob, Randall Hill
Production Associates: Don Philip Smith, Nora Wade

Scott McKinsey
General Hospital (#8492)
ABC-TV
Associate Director: Ron Cates
Stage Managers: Craig McManus, Douglas Hayden, Dick Amos
Production Associates: Chris Mullen, Brooke Eaton

Jill Mitwell
One Life to Live (#7285)
ABC-TV
Associate Directors: Danielle Faraldo, Suzanne Flynn, Jay Millard
Stage Managers: Ray Hoesten, Alan Needleman
Production Assistants: Maude Brickner, Jennifer Pepperman

Michael Stich
The Bold and the Beautiful (#2393)
Bell-Phillip Productions, CBS
Associate Director: Catherine Sedwick
Stage Managers: Laura Yale, Joseph Lumer
Production Associates: Cynthia J. Popp, Jennifer Hodill

The nominees for commercials are:

James Gartner
"Crowd Control" Apple Computer, BBDO/LA
"Amazing Grace" ATT, Y&R/NY

This is Mr. Gartner’s 6th nomination. He won in 1988 and 1993.

David Kellogg
"Training Camp" Little Caesars, Giff Freeman
"Gas Pump" American Express, Ogilvy & Mather
"Pie Plate" Kodak, Ogilvy & Mather

Peter Nydrie
"Savion’s Challenge" Coca-Cola, Rush Media
"Waiting for the Bus" Harley Davidson, Carmichael Lynch
"Dolphins" National Car Rental, Carmichael Lynch
"Birds" Harley Davidson, Carmichael Lynch
"Tell You Something" MAXFLI, BBDO/South
"Gods" Reebok, Leo Burnett

Tarsem
"Good vs. Evil" Nike, Wieden & Kennedy
"Poolboy" Levi’s Foote, Cone & Belding
"Red" Coca-Cola, Wieden & Kennedy

Kinka Usher
"Dream Garage" Nissan, Chiat/Day
"Dog & Cat" Polaroid, Goodby, Silverstein & Partners
"Architect" Polaroid, Goodby, Silverstein & Partners
"Toys - G.I. Joe" Nissan, Chiat/Day
"Parking Meter" Nissan, Chiat/Day

This is Mr. Usher’s second nomination. He was nominated last year.

The nominees for Children’s Programs are:

Arthur Albert
"Talk Ain’t Cheap"
Bailey Kipper’s P.O.V.
MTM Entertainment, Inc.
Associate Director: Hal Olofsson
Stage Manager: Kevin Rubottom

Michael Kennedy
"Robin of Locksley"
Sugar Entertainment, Showtime

Stuart Margolin
"Salt Water Moose"
Norstar Entertainment, Showtime

Brian Robbins
"Sports Theater: 4 Points"
RoCart Productions, Inc., Nickelodeon

Kristoffer Tabori
"Educating Mom"
ABC Afterschool Special
Thompson Waldman Productions, ABC
Unit Production Manager: Leslie Waldman
First Assistant Director: Jay Smith

Contact
Lily Bedrossian -
Director of Media Relations
(310) 289-5334
lbedrossian@dga.org